خواص میوه و گیاهان

 • خواص بی نظیر خرما

  خرما گیاهی تک لپه ای و مخصوص نواحی گرمسیری است . این گیاه جز تیره نخل ها محسوب می شود . این میوه در خاورمیانه و کشورهای عربی بعنوان یک غذای اصلی بشمار می آید.این میوه از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است .خرما در میان میوه ها از نظر انرژی بی نظیر است .این میوه خاصیت بسیاری برای بدن دارد. میزان آهن موجود در خرما با آهن مرغ و ماهی قابل مقایسه است. فیبر موجود در خرما می تواند باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش شود و در درمان یبوست مؤ ثر باشد . مصرف خرما باعث رفع خستگی مزمن و رفع کم خونی می شود . مصرف روزانه 10 خرما در روز می تواند نیاز بدن به ویتامین های B1،b2،B3 را تأمین کند.همچنین مصرف خرما می تواند در بهبود عملکرد دستگاه عصبی نیز مؤثر باشد.

 • از خواص و مضرات عناب چه می دانید ؟

  عناب گیاهی است خاردار و بلندی اش به شش متر تا ده متر می رسد برگهایش به حالت بیضی و دندانه دار است چوب آن به رنگ سرخ و محکم است میوه اش خوش طعم و شفاف و قرمز و شیرین است معمولا" در پاییز میوه می دهد کردها جوشانده ی آن را برای نرم کردن سینه و دفع سرفه به مصرف می رسانند میوه ی تازه ی آن بسیار مغذی و مقوی است و وقتی خشک شود دارای خواص زیادی می شود عناب دارای مواد قندی و سقزی و لعاب دار است در قدیم در نائین به آن شیلانه می گفتند محل رویش این گیاه در ایران نواحی کوهستانی اطراف اصفهان مخصوصا" منطقه ی کوهپایه که بسیار معروف است و همچنین در باغات نائین نواحی کوهستانی خراسان کرمان بلوچستان بندرعباس گیلان و گرگان می باشد

 • از خواص و مضرات بابونه شیرازی چه می دانید ؟

  گلهای بابونه به رنگهای زرد سفید و ارغوانی می باشد گیاهی یکساله است و طبیعت گرم و خشک دارد و گرمی اش مانند گرمی روغن زیتون معتدل است و اکثرا" در زمینهای خشن و در کناره ها رشد می کند در طب سنتی به نامهای بابونه رومی بابونه حقیقی بابونج بابونق و بابونه شیرازی نامیده می شود بهترین نوع آن دارای گلی کوچک و خوشبو است محل رویش آن در نواحی شمالی ایران اطراف تهران راه کرج به چالوس گچسر دامنه های خشک گلپایگان مرند و آذربایجان است در فواصل ماه های خرداد تا مرداد ظاهر می شود پس از شکفتن کامل آنها را می چینند و در سایه خشک می کنند تا خواصش حفظ شود بابونه گیاهی مقوی و نیروبخش است و خواص بسیار زیادی در درمان و پیشگیری از بیماریها دارد

 • خواص بسیار مفید زرد چوبه

  زردچوبه گیاهی چند ساله است که دارای خواص بسیاری می باشد.این گیاه از سالیان دور در طب سنتی کشورهای مختلف مورد توجه بوده است.رویشگاه این گیاه هند می باشد، پودر زردچوبه که رنگ زرد تیره دارد یکی از پرکاربردیت ادویه ها محسوب می شود. این گیاه بسیار برای سلامتی بدن مفید است.کورکومین مفید ترین ترکیب شیمیایی این گیاه است، زردچوبه با وجود داشتن کورکمین خصایت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد که در پیشگیری و کنترل سلول های سرطانی ، کنترل دیابت ، کاهش التهابات روده ای ، کنترل بیماری های کبدی ، درمان و کنترل بیماری های ریوی ، پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر ، کاهش بیماری های قلبی تأثیر بسزایی دارد.مؤثرتین روش مصرف زردچوبه ، مصرف به صورت چایی است.

 • با این گیاهان از سرماخوردگی در امان باشید

  با توجه به رسیدن فصل سرما ابتلای افراد به سرماخوردگی نیز بسیار افزایش می یابد . بهتر است تا جایی که ممکن است از مصرف داروهای شیمیایی پرهیز نموده و بجای آن داروها از گیاهان دارویی استفاده نموده و بطور طبیعی از شر انواع بیماری ها مانند سرماخوردگی و آنفولانزا در امان بود.در ادامه خواص چند تا از گیاهان دارویی آورده شده است.فقط باید توجه نمود که مصرف بیش از حد گیاهان دارویی می تواند عوارضی مخصوصاً برای خانم های باردار داشته باشد بنابراین اگر حساسیت دارویی دارید و یا دارویی شیمیایی استفاده می کنید بهتر است قبل از استفاده از گیاهان دارویی با پزشک متخصص مشورت نموده تا نحوه و مقدار مصرف استفاده از دارو یا گیاهان دارویی را به شما بگویند.

 • کمی بدانیم درمورد زیره سبز

  گیاه زیره سبز گیاهی است که از گذشته های بسیار دور برای مردم شناخته شده است بخصوص مردم یونان و روم باستان بخوبی این گیاه را میشناختند و در مراکش نیز از آن استفاده میشده است.

عضویت در سایت
ورود به حساب کاربری