خواص میوه و گیاهان

 • طرز تهیه دمنوش بابونه

  بابونه نوعی گیاه دائمی است که تقریبا 30 سانتیمتر ارتفاع دارد و دارای بوئی معطر میباشد ودر چمنزارها و اراضی شنی رشد می کند . ساقه های آن به رنگ سبز مایل به سفید است و برگهایش کوچک و بریدگیهای باریک و پوشیده شده از کرک در آن دیده می شود . اطراف گیاه بابونه با گلهای سفید و وسط آن با گلهای زرد پوشیده شده است و گلهای بابونه حاوی اسانس روغنی آنته مین تانن ، فیتوسترول و نوعی ماده تلخ به نام اسید آنته میک می باشد . معمولا دو نوع بابونه در طبیعت موجود میباشد که اولی رومی و دومی آلمانی است این گونه ها سرشار از آنتی اکسیدان های مقوی مثل ترکیبات ضدعفونی کننده و ضد اضطراب هستند و دمنوش بابونه دارای رنگ طلایی تندی می باشد .

 • دمنوش پونه کوهی

  پونه کوهی دارای طبیعتی گرم و خشک است و از خانواده نعناعیان به شمار می رود که با نام های آویشن کوهی - مرزنجوش و فودینج نیز شناخته می شود . گیاه پونه کوهی بین 30 تا 90 سانتی متر رشد می کند و برگ های مقابل آن از نظر اندازه با یکدیگر فرق می کنند و در قسمت پایین بزرگتر است ولی با نزدیک شدن به طرف وسط گیاه کوچک شده و به شکل تخم مرغ در می آید . این گیاه از مواد مغذی مثل تیمول و اسید رزمارینک تشکیل شده است که وظیفه این آنتی اکسیدان های مقوی ترمیم و بهبود سلول های آسیب دیده است . این گیاه داری خواص درمانی زیادی می باشد که برخی از آنها عبارتند از : پایین آورنده فشار خون - درمان بی اشتهایی و ضعف معده و .....

 • خواص بی نظیر انار در درمان و پیشگیری افسردگی

  با شروع فصل پاییز در بسیاری از مناطق کویری کشور برداشت میوه بهشتی انار نیز آغاز می شود و همانطور که می دانید این میوه خواص و فواید بی شماری دارد که در حال حاظر پزشکان دریافته اند که اثرات مثبت این میوه علاوه بر بدن انسان در درمان بیماری های روحی و روانی نیز کار ساز بوده که این امر موجب توجه هر چه بیشتر بیماران افسرده به میوه انار شده است زیرا در فصل پاییز احساس دلمردگی و افسردگی در بین مردم بخصوص زنان بیشتر احساس می شود از این رو مصرف انار برای تمامی رده های سنی توصیه می شود که در بین اقسام متفاوت میوه انار گونه شیرین این میوه مورد پسند تر و پرفروش تر می باشد زیرا طعم دلپذیری داشته و خواص آن نیز بیشتر می باشد.

 • دمنوش رزماری

  رزماری یا اکلیل کوهی نوعی گیاه خشبی و معطر است که دارای برگهای سوزنی شکل و همیشه سبز است . گیاه رزماری بیشتر در منطقه مدیترانه و کشور اروگوئه رشد می کند و گلهای آن به رنگهای مختلف مثل سفید - صورتی - بنفش یا آبی می روید. در گذشته در بیشتر کشورهای اروپایی مثل یونان و روم خواص درمانی رزماری شناخته شده بود و مردم از این گیاه استفاده غذایی و دارویی می کردند . گیاه رزماری بوته ای است با شاخه های بالارونده که طول آن بین 90 تا 150 سانتی متر است و شاخه های گیاه وقتی که جوان است نرم و کرک دار ولی با گذشت زمان چوبی شده و پوست آن فلس مانند است و برگ و سر شاخه های گلدار رزماری اندام دارویی این گیاه را تشکیل می دهد .

 • تاثیر شنبلیله در کاهش قند خون

  اگر به اطراف خود نگاه کنید افرادی را می شناسید که دچار دیابت یا مرض قند شده اند و این نشان از شیوع بالای بیماری در جامعه دارد . مشکلی که دیابت برای فرد ایجاد می کند عوارضی از قبیل سخت و شکننده شدن عروق خونی ، سکته قلبی و مغزی ، عوارض چشمی و شبکیه ، مشکلات کلیوی ، ضعف و عفونت در پا ، ضعیف شدن سیستم ایمنی و مشکلات سیستم اعصاب محیطی است. بیمار دیابتی باید دارو های خود را به طور مرتب مصرف کند و از قطع یا جایگزین کردن داروی خود با دارو ها و فرآورده های دیگر به شدت پرهیز کند. البته گیاهانی نیز وجود دارند که خاصیت کاهندگی قند خون دارند و در مواردی که مشکل دیابت حاد نیست می توانند از سوی بینار البته زیر نظر پزشک مصرف گردند.

 • خواص درمانی سیر

  سیر گیاهی است که به طور گسترده از آن برای پخت و پز استفاده می شود . این گیاه به عنوان یک ماده دارویی قرن هاست که مورد استفاده افراد قرار می گیرد . معمولا از آن برای پیشگیری و درمان بیماریهای مختلفی استفاده می شود . همانطور که می دانید سیر متعلق به خانواده آلیوم است که پیاز نیز در همین خانواده قرار دارد . هزاران سال است که انسان از آن برای مقاصد مختلف استفاده می کند .مدارک نشان می دهد که این ماده از زمانی که اهرام مصر ساخته شد از آن استفاده می شده است. یعنی می توان گفت که آن تاریخچه 5 هزار ساله دارد. بقراط از سیر برای درمان بیماری های مختلفی همچون مشکلات تنفسی , انگل , و خستگی استفاده می کرده است.

عضویت در سایت
ورود به حساب کاربری