• بیماری ذات الریه چیست و چه نشانه هایی دارد؟

  ذات الریه یک بیماری عفونی است که منجر به التهاب در ریه ها و مجاری تنفسی میشود که در این حالت گلبول های سفید به سمت ریه ها حرکت میکنند تا با این بیماری مبارزه کنند اما این عملکرد موجب اختلال در سیستم تنفسی و اکسیژن رسانی میشود.معمولا دوره ی این بیماری از چند هفته تا چند ماه ادامه دارد در این دوره تعداد گلبول های سفید بدن فرد افزایش پیدا میکنند.بیشتر اوقات این بیماری به علت ورود ویروس یا قارچ به بدن یا مجاری تنفسی اتفاق می افتد.در بیشتر مواقع باکتری ها عامل ایجاد کننده این بیماری به حساب می ایند.از جمله علایم معمول در این بیماری میتوان به تب . کاهش اشتها . ضعف در بدن . سرفه و درد در قفسه سینه اشاره کرد.

 • بیماری گواتر چیست و چه علایمی دارد؟

  گواتر یک بیماری رایج است که در جوانان و نوجوانان از درصد بالایی برخوردار است این بیماری در خانم ها نسبت به اقایان بیشتر است . این بیماری بر اثر کمبود ید در غذا اتفاق می افتد مصرف غذاهایی که حاوی ید هستند میتواند به پیشگیری یا درمان این بیماری کمک کند از جمله مواد حاوی ید میتوان به شلغم. کلم و چغندر اشاره کرد.گواتر در جلوی گردن و در داخل غده ی تیرویید ایجاد میشود از جمله مهمترین علایم گواتر میتوان به ریزش مو. اضافه وزن . خستگی و بی حالی اشاره کرد.افرادی که در مناطق کوهستانی و ارتفاعات زندگی میکنند نسبت به دیگر افراد احتمال ابتلا به گواتر را بیشتر دارا هستند.پس بهتر از از مواد خوراکی ید دار بیشتری استفاده کنند.

 • استرس و عوارض ناشی از آن بر روی بدن

  استرس احساسی قدرتمند و طاقت فرساست. اگر مدت زمان زیادی این نگرانی ها و اضطراب های موجود در زندگیتان را در خود نگاه دارید ، این فشار های روحی ممکن است به پیری زودرس و انواع بیماری های خطرناک بیانجامد. استرس اگر کنترل نشود باعث بیماری های بسیاری از جمله ناراحتی های قلبی ، سرطان ، بیماری های کبدی و حتی خودکشی می شود . استرس مزمن آثار شدیدی بر حافظه و توانایی یاد گیری ما میگذارد . پس بهتر است که با آن آشنا شده و راه های مقابله با آن را یاد بگیریم.

 • بیماری مالاریا چیست و چه نشانه هایی دارد؟

  عامل ایجاد کننده مالاریا یک نوع انگل است میتواند نشانه های متنوع و گوناگونی داشته باشد مالاریا معمولا به دو نوع خفیف و شدید طبقه بندی میشود اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود درمان پذیر است.این بیماری به وسیله ی پشه ی آنوفل ایجاد میشود . این بیماری مشکل اغلب کشورهای جهان به ویژه نقاط گرمسیری است اغلب مالاریا با نام های دیگری مانند تب نوبه و تب متناوب هم گفته میشود. این بیماری بیشتر اوقات به صورت عفونت حاد و با علایمی مانند تب و لرز و کم خونی و بزرگ شدگی طحال همراه است ایتالیایی ها مالاریا را به معنای هوای بد میدانستند چون معتقد بودند در هوای بد این بیماری افزایش پیدا میکند.اکنون با گرم شدن زمین شیوع این بیماری افزایش پیدا کرده است.

 • بیماری فلج اطفال چیست و چه نشانه هایی دارد؟

  بیماری فلج اطفال یک بیماری ویروسی است که در ان ویروس مولد بیماری باعث اسیب زدن به نخاع و به دنبال ان دیگر بافت های بدن میشود که این موارد باعث فلج شدن بیمار میشود.با انجام دادن واکسیناسیون در سنین کودکی در بیشتر نقاط جهان این بیماری ریشه کن شده است ولی در برخی از کشورها مانند پاکستان و افغانستان هنوز هم این بیماری دیده میشود.این ویروس واگیردار است و میتواند از فرد بیمار به فرد سالم منتقل شود.عامل این بیماری در گلو رشد میکند و پس از ان از طریق جریان خون در بدن حرکت کرده و به نخاع میرود سپس به سلول های نخاع حمله کرده و باعث فلج شدگی ان ها میشود. و ممکن است روی سیستم عصبی نقاط دیگر بدن نیز تاثیر گذاشته و انها را نیز درگیر کند.این بیماری از طریق صحبت کردن. تماس فرد الوده با فرد سالم و از طریق مایعات بدن منتقل میشود.

 • تالاسمی چیست و چه علایمی دارد؟

  تالاسمی یک بیماری ارثی خونی و همچنین از گروه اختلالات ژنتیکی است این بیماری در دو حالت خوش خیم و بدخیم وجود دارد این بیماری به خاطر کم بود تعداد هموگلوبین های خون است که از حد طبیعی و ترمال کمتر هستند این بیماری از والدین به فرزندان ارث میرسد که دارای دو نوع آلفا و بتا است که اینها نیز دارای نوع خوش خیم و خفیف هستند که نوع بدخیم آن از بچگی تشخیص داده میشود و تا پایان عمر همراه فرد باقی می ماند در مورد ازدواج هیچ گونه منعی وجود ندارد و افراد میتوانند ازدواج کنند فقط لازم است آزمایش های قبل ازدواج انجام شود همچنین لازم است پیش از بارداری نیز ازمایش هایی انجام شود تا از سلامت جنین اطمینان حاصل شود

عضویت در سایت
ورود به حساب کاربری