آموزش باستان شناسی و عتیقه شناسی - تعبیر خواب -کانال تلگرام

» چرا يادگيری و آموزش علوم غريبه حرام است؟علت حرام بودن سحر و جادو،طلسمات،احضار ارواح و اجنهاخبار باستان شناسی و آموزشی و کانال تلگرام تعبیر خواب دعا

در این پست از سایت antique-book-treasure.ir چرا يادگيری و آموزش علوم غريبه حرام است؟علت حرام بودن سحر و جادو،طلسمات،احضار ارواح و اجنه را برای شما عزیزان قرار دادیم . آیا سحر و جادو و طلسمات حرام است ؟ آیا یادگیری و یاد دادن و آموزش علوم غریبه و ارتباط و احضار جن و ارواح در دین اسلام حرام است ؟ علت و دلیل حرام بودن آموزش علوم غریبه و احضار ارواج و جن و سحر و جادوگری و طلسم کردن در دین اسلام چیست ؟ در دین اسلام درباره علت و دلیل حرام بودن آموزش علوم غریبه و طلسمات و سحر و جادو اطلاعات بیشتری را مشاهده خواهید کرد .

چرا يادگيری و آموزش علوم غريبه حرام است؟علت حرام بودن سحر و جادو،طلسمات،احضار ارواح و اجنه

چرا يادگيری و آموزش علوم غريبه حرام است؟علت حرام بودن سحر و جادو،طلسمات،احضار ارواح و اجنه

چرا يادگيری و آموزش علوم غريبه حرام است؟علت حرام بودن سحر و جادو،طلسمات،احضار ارواح و اجنه,چرا آموزش علوم غریبه حرام است؟,آیا آموزش و یادگیری علوم غریبه و سحر و جادو و طلسمات حرام است؟,علت حرام بودن علوم غریبه و طلسمات و جادو سحر در دین اسلام,چرا احضار ارواح و جن و طلسمات در دین اسلام حرام است؟,آیا یادگیری و یاد دادن علوم غریبه و احضار ارواح و اجنه حرام است؟,علوم غریبه و طلسمات اجنه سحر و جادو در اسلام

چرا يادگيری و آموزش علوم غريبه حرام است؟علت حرام بودن سحر و جادو،طلسمات،احضار ارواح و اجنه

سلام دوستان خسته نباشيد من تمام مطالب موجود در اين زيرشاخه رو خوندم و بهترين جا براي طرح سوالم هم همين جا بود.
مرجع تقليدم آية الله مكارم شيرازي هستند.اما سوالي كه هنوز پاسخ داده نشده:
جرا سحر و جادو،طلسمات،احضار ارواح و اجنه،يادگيري و ياددادن علوم غريبه حرام است؟
من به نسخ خطي بعضي از كتب بزرگان دسترسي دارم مثلا كتاب سرالمستتر شيخ بهايي كتاب جامعي است در اين باره و يا كتاب كنوز المعزمين ابوعلي سينا از كتب بسيار معروف در يادگيري علوم است و به صورت گام به گام و بسيار جالب اين علوم رو قشنگ ياد ميدهد.
در همه ي اين طلسماتي كه مطالعه كردم در اين كتابهاي معتبر ديدم از اسمائ و آيات خدا و قرآن و اسامي فرشتگان استفاده شده و در خيلي موارد هم امتحان كردم درست از آب در اومده.يعني اين كتابها معتبر و نامخدوش هستند.آيا علت حرام دانستن سحر و جادو چيست؟آيا به اين خاطر نيست كه مردم سراغ رمالها و فالگيرهاي سودجو نروند و يا گرفتار خطرات نشوند؟همين شيخ بهايي از علماي معروف شيعه است و در ابتداي همين سرالمستتر خواص اسماء الحسني رو كامل نوشته.منم كه علاقه به اينا دارم در حد المپيك لندن اتفاقا يكي از استفتائات رو خوندم كه اگه از معصومين باشه اشكال نداره دعا و اينا.ببخشيد سرتونو درد آوردم آخه خطري هم نداره كه يه فرمول داده عين همونو اجرا ميكني نتيجه هم ميگيري نه؟اگه يكي راهنمايي كنه يا اطلاعات بيشتري بده ممنون ميشم منتظر جواب هاتون هستم با درود
سوال دیگر : آیا فال حافظ یا استخاره با کتاب حافظ خرافه است ؟

با سلام و عرض ادب خدمت شما

نوشتن دعاهایى که از ائمّه معصومین(علیهم السلام) رسیده، و در کتب معتبره موجود است، اشکال ندارد. و امّا دعا نویسى حرفه اى، که متداول افراد سود جوست، صحیح نیست.(۱)
فالگیری نیز کار صحیحی نمی باشد و از خرافات محسوب می شود.

استفتا از نظر آیه الله مکارم شیرازی درباره فال حافظ:

نظر جنابعالى درباره فال حافظ چیست؟

فال اعتبارى ندارد.(۲)

*******************************************************

با سلام
در روایات اسلامى از “فال نیک ” نهى نشده، اما “فال بد ” به شدت محکومشده است.
در حدیث معروفى که از پیامبر(صلى الله علیه وآله) نقل شده: تَفَأَّلُوا بِالْخَیرِ تَجِدُوهُ: “کارهارا به فال نیک بگیرید (و امیدوار باشید) تا به آن برسید ” جنبه اثباتى این موضوع منعکس است.و در حالات خودِ پیغمبر(صلى الله علیه وآله) و پیشوایان اسلام(علیهم السلام) نیز دیده مى شود که گاهى مسائلى را به فال نیک مى گرفتند، مثلاً در جریان برخورد مسلمانان با کفار “مکّه ” درسرزمین “حدیبیه ” مى خوانیم هنگامى که “سهیل بن عمرو ” به عنوان نماینده کفار “مکّه ” به سراغ پیامبر(صلى الله علیه وآله) آمد و حضرت(صلى الله علیه وآله) از نام او آگاه گردید، فرمود:قَدْ سَهُلَ عَلَیکُمْ أَمْرُکُمْ: “یعنى از نام سهیل من تفأل مى زنم که کار بر شما سهل و آسان میگردد “.
دانشمند معروف “دمیرى ” که از نویسندگان قرن هشتم هجرى است، در یکى از نوشته هاى خوداشاره به همین مطلب کرده مى گوید: این که پیامبر(صلى الله علیه وآله)فال نیک را دوست مى داشت، به خاطر آن بود که انسان هر گاه امیدوار به فضل پروردگار باشد در راه خیر گام برمى دارد و هنگامى که امید خود را از پروردگار قطع کند، در راه شرّ خواهد افتاد و فال بد زدن مایهسوء ظن و موجب انتظار بلا و بدبختى کشیدن است.
اما از فال بد که عرب آن را “تطیر ” و “طیره ” مى نامد، در روایات اسلامى ـ همان طور که گفتیم
ـ شدیداً مذمت شده، چنان که در قرآن مجید نیز کراراً به آن اشاره گردیده و محکوم شده است.(۱)
از جمله در حدیثى مى خوانیم: پیغمبر(صلى الله علیه وآله) فرمود: اَلطِّیرَةُ شِرْکٌ: “فال بد زدن (و آن را مؤثر در سرنوشت آدمى دانستن) یک نوع شرک به خدا است “.
و نیز مى خوانیم: اگر فال بد اثرى داشته باشد، همان اثر روانى است، امام صادق(علیهالسلام)فرمود: الطِّیرَةُ عَلى ما تَجْعَلُها إِنْ هَوَّنْتَها تَهَوَّنَتْ وَ إِنْ شَدَّدْتَها تَشَدَّدَتْ وَ إِنْ لَمْ تَجْعَلْها شَیئاً لَمْ تَکُنْ شَیئاً:”فال بد اثرش به همان اندازه است که آن را مى پذیرى، اگر آن را سبک بگیرى کم اثر خواهد بود،و اگر آن را محکم بگیرى پر اثر، و اگر به آن اعتنا نکنى، هیچ اثرى نخواهد داشت “.در اخبار اسلامى از پیامبر(صلى الله علیه وآله) نقل شده است که: راه مبارزه با فال بد،بى اعتنائى است.از پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) نقل شده که فرمود: ثَلاثٌ لایسْلَمُ مِنْها أَحَدٌ الطِّیرَةُ وَ الْحَسَدُ وَ الظَّنُّ. قِیلَ فَما نَصْنَعُ؟ قالَ: إِذا تَطَیرْتَ فَامْضِ وَ إِذا حَسَدْتَ فَلاتَبْغِ وَ إِذا ظَنَنْتَ فَلاتُحَقِّق:”سه چیز است که هیچ کس از آن سالم نمى ماند (و وسوسه هاى آن در درون قلبِ غالب اشخاص پیدا مى شود) فال بد و حسد و سوء ظن.عرض کردند: پس چه کنیم؟فرمود: هنگامى که فال بد زدى اعتنا مکن و بگذر و هنگامى که حسد در دلت پیدا شد، عملاً کارى بر طبق آن انجام مده و هنگامى که سوء ظن پیدا کردى آن را نادیده بگیر “.

*************************************************

عجیب این است که: موضوع فال نیک و بد، حتى در کشورهاى پیشرفته صنعتى و در میان افراد به اصطلاح روشن فکر، و حتى نوابغ معروف وجود داشته و دارد، از جمله در میان غربى ها رد شدن از زیر نردبان، افتادن نمکدان و هدیه دادن چاقو به شدت به فال بد گرفته مى شود!
البته وجود فال نیک همان طور که گفتیم مسأله مهمى نیست بلکه غالباً اثر مثبت دارد، ولى با عوامل فال بد همیشه باید مبارزه کرد و آنها را از افکار دور ساخت و بهترین راه براى مبارزه با آن تقویت روح توکّل و اعتماد بر خدا در دل ها است، همان طور که در روایات اسلامى نیز به آن اشاره شده است.(۲)
“تطیر “نیز چنان که مى دانیم: از ماده “طیر ” به معنى پرنده است، و چون عرب فال بد را غالباً بهوسیله پرندگان مى زد، عنوان “تطیر ” به معنى فال بد زدن آمده است، در برابر “تفأل ” که به معنىفال نیک زدن است.
در قرآن کراراً این معنى مطرح شده است که مشرکان خرافى در برابر پیامبران الهى به این حربه متوسل مى شدند، چنان که در مورد موسى(علیه السلام) و یارانش مى خوانیم: وَ إِنْ تُصِبْهُمْ سَیئَةٌ یطَّیرُوا بِمُوسى وَ مَنْ مَعَهُ:”هر گاه ناراحتى به فرعونیان مى رسید آن را از شوم بودن موسى و همراهانش مى دانستند “.(۳)در آیه ?? سوره “نمل ” نیز همین عکس العمل را مشرکان قوم ثمود در برابر صالح(علیه السلام)نشان دادند.و در سوره “یس ” مى خوانیم: که در برابر رسولان مسیح(علیه السلام) (به انطاکیه) نیز مشرکان آنها را متهم به شوم بودن کردند.(۴)اصولاً، انسان نمى تواند در برابر علل حوادث بى تفاوت بماند، سرانجام باید براى هر حادثه اى علتىبجوید، اگر موحد باشد و خداپرست، و علل حوادث را به ذات پاک او که طبق حکمتش همه چیز را روى حساب انجام مى دهد، بازگرداند و از نظر سلسله علل و معلول طبیعى نیز تکیه بر علم کند، مشکل او حل شده است و گرنه یک سلسله علل خرافى و موهوم و بى اساس براى آنهامى تراشد، موهوم اتى که حدّ و مرزى براى آنها نیست و یکى از روشن ترین آنهاهمین فال بد زدناست.فى المثل عرب جاهلى حرکت پرنده اى را که از طرف راست به چپ مى رفت به فال نیک مى گرفت،و دلیل بر پیروزى، و اگر از طرف چپ به راست حرکت مى کرد به فال بد مى گرفت و دلیل بر شکستو ناکامى! و از این خرافات و موهومات بسیار داشتند.امروز نیز درجوامعى که به خدا ایمان ندارند ـ هر چند از نظر علم و دانش روز، پیروزى هاى فراوانىکسب کرده اند ـ این قبیل خرافات و موهومات فراوان است تا آنجا که گاهى افتادن یک نمک پاشبر زمین، آنها را سخت ناراحت مى کند، و منزل و اطاق، یا صندلى که شماره آن سیزده باشد،سخت در وحشتشان فرو مى برد، و هنوز هم بازار رمالان و فال گیران در میان آنها گرم و داغ است،و مسأله موهوم بخت و طالع در میان آنها مشترى فراوان دارد.
ولى قرآن با یک جمله کوتاه مى گوید: طائِرُکُمْ عِنْدَ اللّهِ: “بخت و طالع و پیروزى و شکست،موفقیت و ناکامى شما همه نزد خدا است “، خدائى که حکیم است و مواهبش را طبق شایستگى ها، شایستگى هائى که بازتاب ایمان و عمل و گفتار و کردار انسان ها استتقسیم مى کند.و به این ترتیب، اسلام پیروان خود را از وادى خرافه به حقیقت، و از بیراهه به صراط مستقیمدعوت مى کند.(۵)
۱-مانند سوره یس، آیه ۱۹٫ نمل، آیه ۴۷٫ اعراف، آیه ۱۳۱٫
۲- تفسیر نمونه، جلد ۶، صفحه ۳۸۷٫
۳ـ اعراف، آیه ۱۳۱٫
۴ ـ یس، آیه ۱۸٫
۵- تفسیر نمونه، جلد ۱۵، صفحه

******************************************************

دعانویسی با سحر و ساحری متفاوت است اما دعانویسانی که بیشتر در دسترس هستند دعانویس نیستند ساحر هستند و دعاهایی هم که مینویسند آنها هم سحر است و تاثیری هم ایجاد میکند از آن دعا یا آیه نوشته شده روی کاغذ نیست از جن و شیاطینی است توسط ساحر استخدام شده اند!

در مقابل چنین ساحرانی که عوام به آنها دعانویس میگویند، دعانویسانی هستند که ادعیه و آیات قرآنی را تحت شرایط خاص و اسلامی می نویسند یا میخوانند. که این افراد یا صاحب اذن هستند یا از اساتید صاحب اذن، اذن دارند! دعاها و آیاتی که این افراد می نویسند تاثیرش از همان دعاو آیات است و سحر نیست! در واقع ملائکه و ارواح نورانی که خادمان آن ایات و دعاها هستند از طرف خداوند تاثیرات آن آیات را هویدا میسازند!

در ضمن کتب شیخ بهایی و دیگر کتب علوم غریبه ناقص است و شاید در این کتب چند دستور کامل بتوان یافت! و اینکه هم طلسم شیطانی وجود دارد و هم طلسم قرآنی!

اصل دعانویسی مورد تأیید اسلام است

امام جمعه کاشان اظهار داشت: اصل دعانویسی مورد تأیید اسلام است، البته مشروط به این که این کار توسط یک شخص مهذب و خودساخته انجام شود.
منبع خبر: www.iqna.ir

آیت الله نمازی با تأکید بر این که دعا دو مرتبه دارد، گفت: یک مرتبه دعا، معاشقه با پروردگار است؛ یعنی عبد با مولای خودش عاشقانه مناجات بکند و این مرتبه عالی دعاست، بنده در مراتب بالای دعا اصلا چیزی از خدای متعال طلب نمی کند؛ چون بی نیاز است و خودش را از عوامل مادی بی نیاز می بیند، رضوان و رضایت الهی برترین چیزی است که چنین بنده ای از خدای خودش طلب می کند و تنها به فکر رضای الهی است.

وی عنوان کرد: بخشی از دعاهای اولیاء الهی از سنخ این دعاهاست، امیرالمؤمنین علی(ع) به خدای متعال عرضه می دارد که خدایا اگر من تو را عبادت می کنم، از روی ترس از جهنم نیست، به شوق بهشت هم تو را عبادت نمی کنم، بلکه از آنجا که تو را شایسته عبادت یافته ام، تو را عبادت می کنم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این که مرتبه دوم دعا، طلب حاجت از پروردگار است، گفت: اصل مسئله دعانویسی مورد تأیید اسلام است، در زمان اهل بیت(ع) افرادی به آن بزرگواران مراجعه می کردند و برای نیازهای مختلف مادی و معنوی خودشان از آن حضرات(ع) کمک می خواستند و ائمه(ع) نیز به آن افراد دعای خاصی می دادند.

آیت الله نمازی در پایان تصریح کرد: گاهی ائمه(ع) به افراد، دعا برای شفای بیماری خاصی می دادند؛ لذا اصل دعانویسی البته اگر توسط شخص مهذب و خودساخته ای صورت بگیرد، مورد تأیید است. اگر بنده، مطیع محض پروردگار باشد، خدای متعال به او عنایت خاصی می کند، حدیث قدسی داریم که خدای متعال فرموده است: «عبدی اطعنی حتی اجعلک مثلی؛ بنده من، مرا اطاعت کن تا تو را مثل خودم قرار دهم.» بالاترین منصب رسول اکرم(ص)، عبودیت ایشان بوده است؛ لذا زمین و آسمان، گوش به فرمان حضرت رسول(ص) بوده است.

امام علی(علیه‌السلام): هركه‌چیزی ‌از جادو بیاموزد، كم ‌یا زیاد، كافر است ‌و پایان ‌عهد او با پروردگارش ‌باشد و كیفرش ‌آن ‌است ‌كه ‌كشته ‌شود مگر توبه ‌كند. میزان الحكمه، ص۲۴۱۳،ح۸۳۳۳

امام علی(علیه‌السلام): چشم‌زخم ‌و طلسم ‌و جادو و فال ‌نیك ‌زدن ‌واقعیت ‌دارد، اما فال ‌بد زدن ‌و سرایت(بدی) واقعیت ‌ندارد. میزان الحكمه، ص۲۴۱۳،ح۸۳۳۴

امام علی(علیه‌السلام): منجم‌مانند كاهن ‌است ‌و كاهن‌مانند جادوگر و جادوگر مانند كافر و كافر در آتش ‌است. میزان الحكمه، ص۲۴۱۳،ح۸۳۳۵

زنی خدمت رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسل� �) آمد و عرض كرد: ای‌رسول ‌خدا! شوهری ‌دارم ‌كه ‌با من‌تند است ‌و من ‌كاری ‌كرده‌ام(جادو و جنبل) كه‌با من‌مهربان ‌شود؟ رسول ‌خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله� ��وسلم) فرمودند: وای‌بر تو! دینت‌را تیره ‌كردی! نفرین‌فرشتگان ‌نیك ‌بر تو باد این‌جمله ‌را سه ‌بارفرمودند: «نفرین ‌فرشتگان ‌آسمان ‌بر تو باد! نفرین‌فرشتگان ‌زمین‌بر تو باد.» میزان الحكمه، ص۲۴۱۳،ح۸۳۳۶

پیامبر خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله‌� �سلم): فال ‌بد زدن‌، شرك ‌است. از ما نیست ‌كسیكه ‌فال ‌بد زند یا برایش ‌فال ‌بد زده ‌شود(به ‌فال ‌بد ‌دیگران ‌نسبت ‌به‌خود اعتقاد داشته ‌باشد)، پیشگویی ‌كند یا برایش‌پیشگویی ‌شود، جادو كند یا برایش ‌جادو شود(به ‌پیشگو و جادوگر مراجعه ‌كند) ـ كفارة ‌فال ‌بد توكل ‌است.‌ میزان الحكمه، ص۳۳۴۵،ح۱۱۳۳۶،۱۱۳۳۹و۱۱۳۴۶

استفتاء درباره دعانويسي، فالگيري و جن‌گيري

در سال‌هاي اخير در كشورمان مراجعه به دعانويس، رمال، فال گير، جن گير و مواردي مانند آن و همچنين دريافت وجوه كلان در مقابل انجام اين اقدامات افزايش يافته است.

از آنجا كه دعا امري مورد تاكيد اديان الهي به ويژه اسلام است، اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا اموري همچون دعا نويسي نيز مورد تاييد اسلام هست؟ امور ديگري همچون رمالي، فال بيني و جن گيري و موارد مشابه كه به نوعي از امكان پيشگويي آينده يا تغيير آن خبر مي‌دهند چه جايگاهي در احكام شرعي دين مبين اسلام دارد؟

ايسنا، پرسش‌هايي را در اين زمينه در قالب استفتاء از مراجع تقليد تنظيم كرده است كه به منظور سهولت دسترسي، پرسش‌ها را از طريق پايگاه اطلاع رساني (وب سايت‌) دفاتر مراجع تقليد مطرح كرديم كه تاكنون آيات عظام مكارم شيرازي، صافي گلپايگاني، علوي گرگاني به اين استفتاء پاسخ داده‌اند. همچنين به دليل وجود استفتاء مشابهي در پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي سيستاني، در انتهاي اين گزارش، متن استفتاء مذكور درج شده است:

متن پرسش‌ها و پاسخ مراجع تقليد به اين شرح است:

– آيا دعانويسي، فال گيري و جن‌گيري مورد تاييد اسلام است؟
– گرفتن پول يا هديه در قبال نوشتن دعا چه حكمي دارد؟
– نظر حضرتعالي درباره اقدام افرادي كه بدون داشتن اطلاعات كافي ديني از طريق نوشتن دعا امرار معاش و كلاهبرداري مي‌كنند، چيست؟
– دادن پول به اين افراد چه حكمي دارد؟

پاسخ آيت‌الله ناصر مكارم شيرازي:

نوشتن دعاهايي که از حضرات معصومين (عليهم السلام) رسيده و در کتب معتبر موجود است، اشکالي ندارد. ولي دعا نويسي حرفه‌اي، که شغل افراد سودجوست، صحيح نيست و غالب کتاب‌هايي که به آن استناد مي‌کنند، اعتباري ندارد.

اين امر اگر چه ممکن است ولي شرعا جايز نيست، و بسياري از مدّعيان آن افرادي دروغگو يا خطاکارند و فال گيري از خرافات است و گرفتن پول براي گرفتن فال جايز نيست

پاسخ آيت الله صافي گلپايگاني:

نوشتن دعاهايي كه با دليل معتبر از ائمه معصومين عليهم السلام نقل شده و اجرت گرفتن در مقابل آن، اشكال ندارد ولي مراجعه به فالگيرها يا دعانويساني كه به صورت‌هاي مختلفه از منابعي كه اعتبار شرعي ندارد نقل مي‌كنند يا مي‌نويسند جايز نيست و پول گرفتن اينگونه اكل مال به باطل و حرام است. والله العالم

پاسخ آيت الله علوي گرگاني:

«بسمه تعالي دعا نويسي از نظر شرعي اشکال ندارد ولي فال گيري و جن گيري مورد تائيد نيست ولي دعانويسي که فعلا در مملکت ما رواج دارد و بيشتر افراد کلاهبردار به اين امر مشغول هستند جايز نيست زيرا بسياري از آنها معلومات کافي در اين امر ندارند و گرفتن چنين پولهايي هم خالي از شبهه نيست و ما نبايد خودمان را در معرض سوء استفاده اينگونه افراد قرار دهيم

به گزارش ايسنا، در بخش سوال‌ها و جواب‌هاي پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله سيستاني به اين سوال كه «آيا مراجعه به دعانويس اشکال دارد؟ نظر شما در مورد سحر و جادو چيست؟ پاسخ داده شده است: مراجعه به دعانويس اشکال ندارد ولي سحر و جادو جايز نيست.»

همچنين در پاسخ به اين سوال كه «سحر و جادو چه حکمي دارد؟» عنوان شده است:«سحر و جادو از محرمات و معاصي کبيره است و جايز نيست.

همچنين درباره اين سوال كه «کف و يا فال فنجان بين، پيشگويي‌هايي مي‌کند و مي‌گويد که براي شخص در حال و آينده چه پيش خواهد آمد ؟ آيا چنين کاري جايز است به ويژه اگر صاحب فنجان به آنچه گفته مي‌شود ترتيب اثر بدهد؟» پاسخ داده شده است: «چنان پيشگوي‌هايي اعتبار ندارد و او هم نبايد به طور جزم و يقين، سخني بگويد هم چنانکه ديگران هم در مواردي که وجود حجّت شرعي و عقلي لازم است ، نبايد بر آن پيشگويي‌ها، اثر بار کنند.»

استفتاء از مقام معظم رهبری

س):آيا پرداخت و در يافت پول در قبال نوشتن دعا جايز است ؟
ج): دريافت يا پرداخت مبلغي به عنوان اجرت نوشتن دعاهاي وارده اشكال ندارد

س):دعاهايي كه نويسندگان آنها ادّعا مي كنند كه در كتابهاي قديمي دعا نقل شده اند، چه حكمي دارند؟ وآيا اين ادعيه از نظر شرعي معتبر هستند؟ مراجعه به آنها چه حكمي دارد ؟

ج): اگر دعاها از ائمّه اطهار(عليهم السلام ) با شند و يا مضامين آنها حق باشد تبرّك جستن به آنه اشكال ندارد . همانگونه كه تبرّك جستن به دعاهاي مشكوك به اين اميد كه از معصوم (عليهم السلام) باشند ، اشكال ندارد .

منبع اجوبةالاستفتائات رهبري س ۱۴۳۲و۱۴۳۳

استفتاء از حضرت آیت الله مکارم شیرازی

سؤال ۲۲۰۰ :نوشتن دعا از روى كتاب چه حكمى دارد؟
جواب: اگر كتاب معتبر باشد، مانعى ندارد.

سؤال ۲۲۰۱ :آيا كار دعانويسها و فالگيرها منشأ اسلامى دارد؟
جواب: در ثبوت خواص و آثار براى برخى ادعيه جاى ترديد نيست. ولى دعانويسى در اسلام شغل شناخته نمى شود.

سؤال ۲۲۰۲ :نوشتن دعا براى كسانى كه احتياج به آن دارند، و معتقد به آن هستند. از مثل جامع الدعوات چه صورتى دارد؟
جواب: دعاهاى وارده مانعى ندارد. ولى اعتبار كتاب نامبرده ثابت نشده است.

سؤال ۲۲۰۳ :آيا اعتقاد به فال و دعا نويسى كه با گرفتن وجهى دعايى مى نويسد، كه به خيال خود مشكل گشا خواهد بود، جايز است و منشأ شرعى دارد؟
جواب: فال مطلبى است خرافى. ولى دعا داراى اثر مى باشد، در صورتى كه از دعاهاى منقوله در روايات باشد، نه دعاهاى جعلى كه گروهى از دعانويسان به آن مبتلا هستند.

سؤال ۲۲۰۴ :اگر كسى در قبال نوشتن دعاهايى كه در بعضى كتب براى شفا و سردرد و غيره پول بگيرد، چه حكمى دارد؟
جواب: گرفتن پول در مورد امر مذكور مانعى ندارد، ولى لازم است قبلا معين شود يا بيش از اجرت المثل نباشد.

*********************************************

با سلام به دوستان
من یه فرد عادی در جامعه ای هستم که به قول خود شما رجوع به رمال و .. زیاد هست و متاسفانه با اینکه همگی ادعای مسلمان بودن و شیعه بودن داریم بسیاری از این مراجعات جهت بستن کار دیگران است.
حال کسی که مراجعه به رمال و .. را شرک می داند و به کتاب هایی که گفته شده دسترسی ندارد ، چه کاری می تواند انجام دهد. با اینکه آشکارا می داند طلسم شده باید فقط نظاره گر باشد؟ چرا علما و روحانیون ما از این مسئله طفره می روند و مشکل چنین افرادی را حل نمی کنند.
کسانی که ابایی از مراجعه به رمال ندارند ، به آنها مراجعه کرده و مشکلشان را حل می کنند ولی افرادی که ایمانشان مانع از این کار می شود هیچ راهی در جامعه امروزی ندارند.

برای خود ما در زندگی مشکلات زیادی به وجود آورده اند.حتی به صورت کاملا مستند و از طریق دوربین مدار بسته جلوی در منزل، فیلم فردی را که جلوی در منزل چیزهایی می پاشد را داریم.
و متاسفانه علائمی را هم که نشان از وجود طلسم در منزل هست را هم داریم.
ولی چه فایده که فقط باید بسازیم و بسوزیم . ما در حرم امام رضا ، حرم حضرت معصومه و از طریق ارسال استفتا به به دفتر مرجع تقلید ، خیلی تلاش کردیم تا از طریق درست و خداپسندانه جهت باطل شدن طلسم اقدام کنیم.
ولی متاسفانه ، آقایان به جای اقدامی جهت رفع مشکلات مردم، صورت مسئله را پاک می کنند و نتنها هیچ راهی جلوی پای ما نمی گذارند بلکه طوری پاسخ می گن که انگار چنین چیزی اصلا در جامعه وجود نداره و اینها همه توهم هستن.

ولی اجازه بدین تجربه خومو برای امثال خودم بنویسم. ذکر استغفر الله خیلی اوضاع رو آروم می کنه. اگه شما هم در وضعیت من هستید بر این ذکر مداومت کنید .

سلام
رسیدن به مقاصد از طرق مشروع اشکال ندارد اما اصل در دین این است که انسان با سعی و تلاش خویش به کمال برسد ( لیس للانسان الا ما سعی ) و نه از طرق دیگر به خواسته و مال ( قل متاع الدنیا قلیل )
البته شکی نیست یکی از حکمتهای ممنوعیت این امور از سوی شرع مقدس جلوگیری از دروغگویان دکاندار است ( ولا تشتروا بآیاتی ثمنا قلیلا )
والله الموفق

دوستان بنده چند وقتي پيش که سابقه ي زيادي هم داره يک چيزايي ذهنم رو مشغول ميکرد…
يه سري چيزايه الکي در ذهنم ميومد
وسواس هاي الکي
مخصوصا فکر هاي منفي
و اين ها فقط در حد فکر بود که ذهنمو اذيت ميکرد
مثلا تو ذهنم ميومد از کجا معلوم دينم حق باشه
اصلا دين واسه چيه
و خیلی چیز های مزخرف دیگه که قلبا بهشون رسیده بودم ولی فکر های بی ربط زیاد میومد در ذهنم
در حالي که بهش رسيدم ولي باز اين مزخرفات ميومد تو ذهنم
تا اين که پيش يه بي بي (يک شخص که سید می باشد) رفتم که با کسانی در ارتباط بود
شبا نيت ميکنه بعد خواب که ميره در عالم خواب با اونا ارتباط بر قرار ميکنه
اونا (به گفته ی خودش با جدش در ارتباط بود!همه ی زندگیم رو میدونست!نمیدونم جدشه حالا یا اجنه) بهش گفتن که همزاد بنده اذيتم ميکنه و ميخواد منو به تسخير خودشون در بياره!
چون واقعا از لحاظ روحي رواني اذيت ميشدم…
بي بي به بنده گفت که بايد برايت تلسمي جور کنم که فلان مبلغ را بايد بپردازي!
گفت يک تلسمي بهت ميدم که هم از شر اون همزاد خلاص شي هم اينکه ديگران تلسم شما شوند و شما را دوست بدارند و با شما بقولي خوب باشند.
بنده هم آن پولو دادمش و بعد از چند روزي رفتم و ازش يک قفل(همون طلسم منظورمه) گرفتم و گفت هر ۲ سال بايد زير آب بگيرمش و ۴ سوره هاي ۴ قل رو بخونم روش…
کليداي اون قفله رو هم داد که بندازمش در دريا…
و گفت هميشه (قفل) همراهم باشه
و اينکه اگر راجع بهش به کسي بگم تلسم باطل ميشه!
اين کار تاثير خوبي روم داشت تا اين که :
بنده هم اين اينکه چند روزيه که باز به چيز هاي الکي فکر ميکنم (انگار که دارم مثل اول ميشم)
هم اينکه شک دارم که ايشون از کجا معلوم که به واسطه ي شياطين خواسته به من کمک کنه!
شاید این بهتر شدنم تلقین بوده و شایدم همون تاثیرش رو روم گذاشته…
شايد از اونا خواسته که منو از اينا رهايي بده!
حتي اينو هم باهاش در ميون گذاشتم و گفتش که نه اينطور نيست و در زمان پيغمبر هم اين چيزا بوده…
فقط در همين حد جوابم رو داد به طوري که قانعم نکرد
من ميترسم اين تلسم پامو اون دنيا گير بندازه و گرفتارم کنه چون هرچي باشه يه جور ارتباطه مخفي ايجاد شده بين من و اجنه البته از ارتباط منظورم همون کمکيه که ميخواستم بهم بکنن!
نميدونم چکار کنم
بعدش زنگ زدم به بنده خدایی که بهم گفت شما شرک ورزیدید و نباید به این آدما مراجعه میکردی و اگر شما الان بمیری قطعا جهنمی هستی چون به یکی غیر خدا پناه بردی و تو کار طبیعت دس بردی و خدا رو کافی ندونستی.
بهم گفت که توبه کنم و از اهل بیت کمک بطلبم و اون قفله رو هم بندازم در دریا…
همه ی این کار هارو کردم ولی :
من دیگه به این چیزا اعتقاد ندارم و آیا این کافیست؟
نمیخوام رفتار دیگران با بنده تحت تاثیر چیزی باشه…
راهم درسته يا خراب؟
الان که به شما گفتم يعني باطل شده طلسم؟!؟
آیا همین ها کافیه؟
آیا این که میگم باطل شده یا نه خودش شرک نیست؟
بنده فقط دیگر نمیخوام که چیزی در ماوراء روم اثری داشته باشه…
میخوام فقط خدا بام باشه…
کمکم کنید لطفا…

************************
سلام دوست عزیز
همونطور که خودت هم حدس زدی این فقط و فقط یک نوع تلقین بوده
تنها راه خلاصی از اون افکار فقط بی توجهی هست یعنی اگر توجه کنی بیشتر میان سمتت کافیه بی توجه باشی و افکارت رو به افکار خوب ومثبت میل بدی
در باب گناه کردن یا نکردن خوب طلسم فکر کنم حرام باشه ولی نگران نباش چون شما کار بسیار بدی نکردی مثلا زن و شوهری رو جدا کنی یا اختلافی بوجود بیاری
واسه همین توبه کنی خدا حتما قبول می کنه
در باب باطل شدنش هم بله همین که از ذهنت خارج بشه که چیزی نبوده خودش کفایت می کنه و دیگه بهش فکر نکن اصل همه چیز اون فکر تو هست اگر فکرت رو قانع کنی و ایمان داشته باشی که همش تلقینه خوب دیگه ۹۰درصد راه رو رفتی فقط ایمان داشته باش
ان شاالله موفق باشی
یا علی

*-**********************
باسلام

این افکار شرک آمیز و شک در خدا بله به همزاد مربوط میشود که در قرآن هم آمده با نام قرین! مَنَّاعٍ لِلْخَيْرِ مُعْتَدٍ مُرِيبٍ (هر بازدارنده از خير و تجاوزگر و به شکّ انداز )

راهکارهای قرآنی برای تضعیف همزاد هست تا از شرش خلاص شوید! یه دعا از امام صادق برای حل این مشکل براتون فرستادم!

و توصیه اکید میکنم در همه نمازها بعد سوره حمد در رکعت اول سوره فلق و رکعت دوم سوره ناس خوانده شود

در خصوص دعانویس و ساحر بدانید که ساحری که مردم به آن دعانویس میگویند نماز نمیخواند و …
دعانویسانی که سحر نمیکنند و دعا میخوانند و مینویسند دو دسته اند بعضی زیاد وارد نیستند و از کسی برخی مطالب رو یاد گرفتند و برخی هم با تشخیص صحیح مشکل را کاملتر حل میکنند تا دیگر پیش نیاید!
کمک گرفتن از دعانویس اشکالی ندارد همانطور مردم از ائمه و پیامبر کمک میگرفتند و ایشان هم دعا یا حرزی به آنها میدادند اما مراجعه و کمک گرفتن از ساحران حرام است!

**********************

درود
من تمام مطالب این تاپیک و تمام لینکهایی رو که بهش اشاره شده بود رو مطالعه کردم اما چاره ساز مشکل من نبود

در شرایطی که یه زندگی در حال فروپاشیه کامله و به غیر از جنبه مادی ، جنبه روحی و روانی اعضای خانواده در بدترین شرایطه و نشانه هایی هم مبنی بر طلسم و جادو وجود داره و به غیر از مراجعه به فردی که بتونه این طلسم ها رو باطل کنه راه دیگه ای هم هست ؟!!!
من جایی مطالعه کردم که حتی شیاطین قدرت تغییر تفکر رو هم دارن ؛ پس فردی که تحت تاثیر قرار میگیره به هیچ عنوان نمیشه با گفت و گوهای معمولی به راه اصلی برش گردوند
و یا وقتی تمام تلاشت رو می کنی و در آخر می بینی به هیچ کجا نمی رسی درحالی که به عینه می بینی که دیگران دقیقا همون راه تو رو دارن می رن و به بهترین ها می رسن
همه این ها تایید کننده این مطلبه که چیزی توی اون زندگی مشکل داره
وقتی به تعدادی از افراد متدین هم مراجعه کردن بهشون گفتن که براتون جادو گرفته شده و توی قبرستان هم دفن شده اما باز شدن این طلسم کار هر کسی نیست
ولی خب مشکل اصلی اینجاست که هیچ کس چنین فرد زبده ای رو نمی شناسه که بتونه به این خانواده کمک کنه و یه زندگی واقعا داره نفسای آخرش رو می کشه 🙁

اما به نظر شما خدای متعال و قادر مطلق! چرا باید اجازه بده زندگی فرد یا افرادی به خاطر حسادت و بدخواهی دیگران این چنین تحت تاثیر قرار بگیره و به تباهی کشیده بشه ؟!
*********************

در سال‌هاي اخير در كشورمان مراجعه به دعانويس، رمال، فال گير، جن گير و مواردي مانند آن و همچنين دريافت وجوه كلان در مقابل انجام اين اقدامات افزايش يافته است. از آنجا كه دعا امري مورد تاكيد اديان الهي به ويژه اسلام است، اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا اموري همچون دعا نويسي نيز مورد تاييد اسلام هست؟ امور ديگري همچون رمالي، فال بيني و جن گيري و موارد مشابه كه به نوعي از امكان پيشگويي آينده يا تغيير آن خبر مي‌دهند چه جايگاهي در احكام شرعي دين مبين اسلام دارد؟
ايسنا، پرسش‌هايي را در اين زمينه در قالب استفتاء از مراجع تقليد تنظيم كرده است كه به منظور سهولت دسترسي، پرسش‌ها را از طريق پايگاه اطلاع رساني (وب سايت‌) دفاتر مراجع تقليد مطرح كرديم كه تاكنون آيات عظام مكارم شيرازي، صافي گلپايگاني، علوي گرگاني به اين استفتاء پاسخ داده‌اند. همچنين به دليل وجود استفتاء مشابهي در پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله العظمي سيستاني، در انتهاي اين گزارش، متن استفتاء مذكور درج شده است:

متن پرسش‌ها و پاسخ مراجع تقليد به اين شرح است:

– آيا دعانويسي، فال گيري و جن‌گيري مورد تاييد اسلام است؟

– گرفتن پول يا هديه در قبال نوشتن دعا چه حكمي دارد؟

– نظر حضرتعالي درباره اقدام افرادي كه بدون داشتن اطلاعات كافي ديني از طريق نوشتن دعا امرار معاش و كلاهبرداري مي‌كنند، چيست؟

– دادن پول به اين افراد چه حكمي دارد؟

پاسخ آيت‌الله ناصر مكارم شيرازي:

» نوشتن دعاهايي که از حضرات معصومين (عليهم السلام) رسيده و در کتب معتبر موجود است، اشکالي ندارد. ولي دعا نويسي حرفه‌اي، که شغل افراد سودجوست، صحيح نيست و غالب کتاب‌هايي که به آن استناد مي‌کنند، اعتباري ندارد.

اين امر اگر چه ممکن است ولي شرعا جايز نيست، و بسياري از مدّعيان آن افرادي دروغگو يا خطاکارند و فال گيري از خرافات است و گرفتن پول براي گرفتن فال جايز نيست

پاسخ آيت الله صافي گلپايگاني:

» نوشتن دعاهايي كه با دليل معتبر از ائمه معصومين عليهم السلام نقل شده و اجرت گرفتن در مقابل آن، اشكال ندارد ولي مراجعه به فالگيرها يا دعانويساني كه به صورت‌هاي مختلفه از منابعي كه اعتبار شرعي ندارد نقل مي‌كنند يا مي‌نويسند جايز نيست و پول گرفتن اينگونه اكل مال به باطل و حرام است. والله العالم

«

پاسخ آيت الله علوي گرگاني:

«بسمه تعالي دعا نويسي از نظر شرعي اشکال ندارد ولي فال گيري و جن گيري مورد تائيد نيست ولي دعانويسي که فعلا در مملکت ما رواج دارد و بيشتر افراد کلاهبردار به اين امر مشغول هستند جايز نيست زيرا بسياري از آنها معلومات کافي در اين امر ندارند و گرفتن چنين پولهايي هم خالي از شبهه نيست و ما نبايد خودمان را در معرض سوء استفاده اينگونه افراد قرار دهيم

«

به گزارش ايسنا، در بخش سوال‌ها و جواب‌هاي پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله سيستاني به اين سوال كه «آيا مراجعه به دعانويس اشکال دارد؟ نظر شما در مورد سحر و جادو چيست؟» پاسخ داده شده است: « مراجعه به دعانويس اشکال ندارد ولي سحر و جادو جايز نيست.«

همچنين در پاسخ به اين سوال كه «سحر و جادو چه حکمي دارد؟» عنوان شده است:«سحر و جادو از محرمات و معاصي کبيره است و جايز نيست.
همچنين درباره اين سوال كه «کف و يا فال فنجان بين، پيشگويي‌هايي مي‌کند و مي‌گويد که براي شخص در حال و آينده چه پيش خواهد آمد ؟ آيا چنين کاري جايز است به ويژه اگر صاحب فنجان به آنچه گفته مي‌شود ترتيب اثر بدهد؟» پاسخ داده شده است: «چنان پيشگوي‌هايي اعتبار ندارد و او هم نبايد به طور جزم و يقين، سخني بگويد هم چنانکه ديگران هم در مواردي که وجود حجّت شرعي و عقلي لازم است ، نبايد بر آن پيشگويي‌ها، اثر بار کنند.«

بازدید : 166 views بار دسته بندی : طلسم و سحر و جادو و افسون تاريخ : ۲۱ دی ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.