آموزش باستان شناسی و عتیقه شناسی - تعبیر خواب -کانال تلگرام

» کشف آثار متعلق به دوران پارینه سنگی میانی و عصر یخبندان در جزیره کیشاخبار باستان شناسی و آموزشی و کانال تلگرام تعبیر خواب دعا

در این پست از سایت antique-book-treasure.ir کشف آثار متعلق به دوران پارینه سنگی میانی و عصر یخبندان در جزیره کیش را برای شما عزیزان قرار دادیم . در ادامه مطلب تصاویر و عکسهای کشف بزرگ باستان شناسان آثار باستانی و اشیای متعلق به دوران پارینه سنگی و عصر یخبندان در جزیره کیش را مشاهده خواهید کرد .

کشف آثار متعلق به دوران پارینه سنگی میانی و عصر یخبندان در جزیره کیش

کشف آثار متعلق به دوران پارینه سنگی میانی و عصر یخبندان در جزیره کیش

کشف آثار متعلق به دوران پارینه سنگی میانی و عصر یخبندان در جزیره کیش,کشف آثار باستانی در جزیره کیش,کشف سنگهای تراش خورده با دست در جزیره کیش,کشف آثار باستانی متعلق به دوران پارینه سنگی در جزیره کیش,کشف اشیا و آثار باستانی متعلق به عصر یخبندان در جزیره کیش,کشف کارگاه و محل ساخت ابزار جنگی باستانی در جزیره کیش

کشف آثار متعلق به دوران پارینه سنگی میانی و عصر یخبندان در جزیره کیش

یک باستان شناس با اشاره به اتصال جزیره قشم به سرزمین ایران در عصر یخبندان از کشف آثار متعلق به دوران پارینه سنگی میانی دراین جزیره خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،سید مرتضی رحمتی با اعلام این خبر افزود: در جریان پژوهش باستان‌شناسی در محوطه بام قشم در خرداد ماه سال جاری در نزدیکی روستاهای طبل و سلخ، تعدادی دست تراش سنگی بدست آمده است.

رحمتی با اشاره به کشف مجموعه ای از دست تراش های سنگی شامل تراشه های ساده و انواع سنگ مادر ،گفت:بیشتر آنها از قلوه سنگ ساخته شده اندو بررسی اولیه سنگهای استفاده شده نشانه کاربرد سنگ های آذرین و آتش زنه در ساخت آنها است.

وی گفت :با توجه به شیوه های تراشه برداری، خصوصا شیوه تراشه برداری لوالوا، دست تراش های بدست آمده متعلق به دوره پارینه سنگی میانی است.

این باستان شناس تصریح کرد :براساس مشاهدات اولیه این محوطه بیشتر به عنوان یک کارگاه ابزار سازی مورد استفاده بوده که با توجه به وفور قلوه سنگ های مختلف، انسان های اولیه در این محل ابزار سنگی را تولید و احتمالا در سکونت گاه های خود در خارج از این محوطه استفاده می کردند.

رحمتی افزود: دوره پارینه سنگی میانی از حدود دویست هزار سال پیش آغاز می شود و در حدود چهل هزار سال پیش با پیدایش انسان هوشمند جدید به پایان می رسد.

وی گفت :تاکنون آثار این دوره بیشتر در زاگرس و اطراف مرکز فلات ایران یافت شده است ، اما اطلاعات اندکی از سکونت های این دوره در جنوب ایران وجود دارد.

به گفته این باستان شناس ، تا پیش از کشف محوطه بام قشم، آثار این دوره به صورت پراکنده در اطراف میناب، دشت جم، سدیچ و کنارک در سواحل شمالی خلیج فارس یافت شده بود.

وی گفت :علاوه بر بررسی و جمع آوری دست تراش ها، نمونه هایی از رسوبات و نهشته های محوطه برای مطالعات زمین شناسی، رسوب شناسی و ریز ریخت شناسی برداشت شد.

رحمتی افزود:بام قشم کهن ترین آثار یافت شده از سکونت انسان در تمام جزایر خلیج فارس است و از این لحاظ اهمیت فراوانی دارد.

این باستان شناس اظهار داشت :از آنجا که در عصر یخبندان سطح دریاهای آزاد در دوره هایی بیش از ۱۰۰ متر پایین تر از امروز بوده و با توجه به عمق بسیار کم آب در حدفاصل بندر پهل و بندر لافت در جزیره قشم، این جزیره به سرزمین ایران متصل بوده است.

وی گفت : بام قشم محوطه باز و وسیعی است که در ارتفاعاتی به همین نام و در محدوده ژئوپارک قشم قرار دارد، این محوطه اولین بار درسال ۱۳۸۴ توسط عبدالرضا دشتی زاده شناسایی ودر سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

این پژوهش با نظارت علمی و راهبردی پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شده و مجوز آن را رئیس پژوهشگاه صادر کرده است

منبع نوشته : http://antique-book-treasure.ir

بازدید : 123 views بار دسته بندی : آثار تاریخی و باستانی ، آثار تاریخی و بناهای باستانی تاريخ : ۲۰ آذر ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.