آموزش باستان شناسی و عتیقه شناسی - تعبیر خواب -کانال تلگرام

» بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر 7000 ساله فاروق!اخبار باستان شناسی و آموزشی و کانال تلگرام تعبیر خواب دعا

در این پست از سایت antique-book-treasure.ir بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر ۷۰۰۰ ساله فاروق! را برای شما عزیزان قرار دادیم . کشف و پیدا شدن بزرگترین گنج کوروش در روستای ۷۰۰۰ ساله فاروق مرودشت ! اینها تیترهایی هستند که اکثر سایتها و روزنامه ها در ایران نوشته اند . ولی آیا خبر کشف شهر زیرزمینی و کشف گنج بزرگ و عظیم کوروش در معبد باستانی روستای فاروق مرودشت واقعیت دارد ؟ در ادامه مطلب توضیحات تکمیلی را در رابطه با کشف شهر زیرزمینی و معبد باستانی و گنج و مجسمه های طلا در روستای فاروق مرودشت مشاهده خواهید کرد .

بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر 7000 ساله فاروق!

بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر ۷۰۰۰ ساله فاروق!

بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر ۷۰۰۰ ساله فاروق!,کشف گنج بزرگ کوروش در روستای فاروق مرودشت,کشف بزرگترین سهر زیرزمینی . گنج و مجسمه های طلا در ایران,شهر زیرزمینی ۷۰۰۰ ساله در روستای فاروق شهرستان مرودشت استان فارس,بسته شدن راه ورودی مرودشت به فاروق,گنج فاروق,راه ورودی به شهر زیرزمینی فاروق

بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر ۷۰۰۰ ساله فاروق!

 «بزرگ ترین #گنج #کوروش پیدا شد.» ، «تمام راه #مرودشت به #فاروق را بسته اند» “تیتر رسانه ها”

«راه ورودی به شهر ۷۰۰۰ ساله فاروق که دیروز پیدا شد!»، «تمام راه مرودشت به فاروق را بسته اند» یا «بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد.» تیترهای مختلف برای یک سناریوی تاریخی است که کمتر از یک ماه پیش کار نشر آن در فضای مجازی کلید خورد.

داستان از فیلمی که ورودی اش یک درِ دایره ای شکل کوچک بود، در روستایی نزدیک تخت جمشید با نام «فاروق» آغاز شد و نور تلفن همراه یا چراغ قوه، دنیای کوچک آن درِ ورودی سنگی در فیلم را به یک دنیای بزرگ پر از اثر تاریخی یا همان «گنجِ» امروزی می رساند. واژه ای که از دوره ی قاجار مردم بیشتر با آن سر و کار پیدا کردند، تا امروز که خود یک شغلِ پول ساز هرچند غیرقانونی محسوب می شود.

نور چراغ داخل تونلی تاریک می شود و نخست دو اسکناس هزار و دو هزار تومانی را نشان می دهد، سپس دوربین روی یک سری مجسمه های کوچک از حیوانات و خدایان که بیشتر خدایان مِصر را به ذهن متبادر می کنند می رود، اسکلت و استخوان و کتیبه هایی که به خط میخی است نشان داده می شوند، اما یک نکته مهم نیز در میان این همه تصاویر جالب و پر متناقض وجود دارد و آن زردی بیش از حد مجسمه ها و کتیبه های موجود در این تونلِ است!

مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی وگردشگری استان فارس نیز که مانند دیگر مردم این فیلم و همه نقل های آن را دیده و شنیده، با دلایل علمی این مسئله را رد می کند، چون نسبت به همه یک وجه تمایز دارد؛ او سال هاست به عنوان باستان شناس، منطقه مرودشت را بررسی کرده است.

امیری توضیح می دهد: من به عنوان یک باستان شناس سال ها در مرودشت و مناطق اطراف آن کار کرده ام و از همان سال ها آوازه ی کشف گنج میان مردم منطقه به شیرینی رد و بدل می شود، کلمه ای که از زمان قاجار در ایران رواج پیدا کرد، مانند «گنج دره»ی کرمانشاه یا «گنج دره» در همدان.

او با بیان این که برخلاف تصور مردمِ عامه، هیچ واژه خاصی برای «گنج» وجود ندارد، می گوید: همه ی کاوش هایی که در طول سال های گذشته توسط پژوهشکده باستان شناسی در کل کشور انجام شده است، با این هدف بوده تا اشیاء و اموال فرهنگیِ به دست آمده را نخست بررسی و سپس در موزه های مختلف نمایش داده و نگهداری کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس در ادامه با بیان این که روستای «فاروق» – منطقه ای که در فیلمِ منتشر شده از آن یاد می شود – در مرودشت به عنوان یکی از دشت های غنی استان فارس قرار دارد و پیشینه آن به دوران پارینه سنگی تا متاخر اسلامی برمی گردد، ادامه می دهد: این دشت آثار زیادی دارد، چون با توجه شرایط زیست محیطی منطقه و وجود زمین های کشاوزی از دوران بسیار دور تا امروز مردم در دوره های تاریخی متفاوت در آن زندگی کرده اند.

وی با بیان اینکه ۳۰۰ اثر تاریخی در مرودشت به ثبت رسیده اند و از این تعداد پنج اثر تاریخی متعلق به روستای «فاروق» است، بیان می کند: روستای فاروق در فاصله ۲۵ کیلومتری تخت جمشید قرار دارد و تراکم آثار در این منطقه که نزدیک روستای فاروق است، از سوی دیگر در دامنه کوه رحمت و حد فاصل رود کُر قرار دارد. همچنین از تخت جمشید با ۱۲ هکتار مساحت که از اوایل دهه ۱۳۰۰ کشف و بررسی روی آن آغاز شد، آن میزان اثر تاریخی به دست نیامد که امروز گفته می شود در روستای «فاروق» به دست آمده است! این نکته یکی از دلایل رد ادعای مطرح شده درباره ی «گنج فاروق» است.

بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر 7000 ساله فاروق!

بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر ۷۰۰۰ ساله فاروق!

او تاکید می کند: باید به این نکته نیز توجه کرد که چطور ممکن است دو بنای مهم در یک فاصله بسیار کم از یکدیگر ساخته شوند؟

امیری با اشاره به روش های مختلف شناساسی آثار و محوطه های تاریخی توسط پژوهشکده باستان شناسی تاکید می کند: در «بررسی و شناسایی محوطه های مختلف»، «انجام پیمایش در نقاط مختلف شهرها توسط باستان شناسان» و در ادامه «ثبت وضبط اطلاعات به دست آمده از این بررسی ها»، «اطلاع رسانی انجمن های دوستدار میراث فرهنگی» و حتی «انتشار اخبار مردمی» می توانند منابع خبری برای میراث فرهنگی در کشف چنین نقاط تاریخی باشند، مواردی که قاعدتا در صورت مطرح شدن در قالب یک حرف اولیه، میراث فرهنگی آن شهر موظف است بررسی های مورد نیاز را روی آن انجام دهد و به همین دلیل نیز حدود سه هفته ی پیش با مطرح شدن بحث «فاروق»، کارشناسان به منطقه مورد نظر رفتند و همه منطقه را وجب به وجب بررسی کردند؛ اما هیچ اثری از این محوطه مورد ادعا به دست نیامد.

او همچنین با بیان این که عکس های منتشر شده در فضای مجازی تقلبی و بدلی بودن این آثار را به وضوح نشان می دهد، می گوید: از سوی دیگر اگر گفته های همان افرادی که این خبر را در فضای مجازی منتشر کرده اند کنار هم بگذاریم، می توانیم از دروغ بودن آنها نیز اطمینان حاصل کنیم.

وی با اشاره با حرف های مطرح شده مبنی بر اینکه این مکان شبیه به یک زمین فوتبال است، به درِ ورودی و تونل کوچک نشان داده شده در فیلم اشاره می کند و ادامه می دهد: درِ وردوی آن فضا در فیلم بسیار کوچک است، حتی در ادامه یک تونل کوچک نشان داده می شود، این خود جای تعجب دارد که چطور ممکن است آثار از این محوطه خارج یا به آن وارد شده باشد؟ آن هم در شرایطی که برای ایجاد چنین فضایی باید خروارها خاک از همین در ِکوچک خارج شده باشد.

او همچنین با اشاره به چیدمان آثار به طور مرتب در کنار یکدیگر در فیلم منتشر شده اظهار می کند: چطور ممکن است از یک سایت ۲۵۰۰ ساله پس از این همه سال این آثار به طور منظم و کنار یکدیگر قرار گرفته باشند؟ همچنین همه آثار نشان داده شده زرد رنگ هستند، در حالی که در دوره های گذشته بیشترین آثار تاریخی کشف شده از جنس های مختلفی مانند شیشه، نقره یا حتی مفرغ بوده اند. همچنین تصاویر منتشر شده کاملا مشخص است که متعلق به ایران نیستند.

بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر 7000 ساله فاروق!

بزرگ ترین گنج کوروش پیدا شد،تمام راه مرودشت به فاروق بسته شده راه ورودی به شهر ۷۰۰۰ ساله فاروق!

وی ادامه می دهد: کسی که فیلم را گرفته، در یک فضای سربسته با یک چراغ قوه و نشان دادن دو اسکناس متعلق به ایران که تلاش دارد ثابت کند این فیلم متعلق به ایران است، دروغ خود را نشان می دهد و چون مردم از نزدیک این منطقه را ندیده اند، آن را به راحتی باور می کنند. اما در حالی این سناریو چیده شده که همه ی کارها از همان ابتدا غلط است.

امیری تاکید می کند: در حالی که در این مدت به طور دائم از رسانه ها تاکید و ثابت کرده ایم این محوطه و اطلاعات منتشر شده درست نیستند، مردم زیادی به آنجا رفته اند، حتی اعضای شورای شهر نیز محل را بررسی کرده اند و خوشبختانه همه به یک نتیجه رسیده اند و«خبر منتشر شده کاملا دروغ است.»

منبع نوشته : http://antique-book-treasure.ir

بازدید : 2,308 views بار دسته بندی : باستان شناسی تاريخ : ۲۰ آذر ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.