آموزش باستان شناسی و عتیقه شناسی - تعبیر خواب -کانال تلگرام

» مومیایی شاهزاده هخامنشی یا مومیایی تقلبی و جعلی شاهزاده خانم ایرانی؟اخبار باستان شناسی و آموزشی و کانال تلگرام تعبیر خواب دعا

در این پست از سایت antique-book-treasure.ir مومیایی شاهزاده هخامنشی یا مومیایی تقلبی و جعلی شاهزاده خانم ایرانی؟ را برای شما عزیزان قرار دادیم . چند سال پیش یک مومیایی کشف و پیدا شد که همه فکر میکردند مومیایی متعلق به یک شاهزاده دوران هخامنشی میباشد ولی بعدها باستان شناسان و کارشناسان میراث فرهنگی فهمیدند که این مومیایی کاملا تقلبی و جعلی میباشد . در ادامه مطلب ماجرای مومیایی تقلبی و جعلی شاهزاده هخامنشی + تصاویر و عکسهای این مومیایی را مشاهده خواهید کرد .

مومیایی شاهزاده هخامنشی یا مومیایی تقلبی و جعلی شاهزاده خانم ایرانی؟

مومیایی شاهزاده هخامنشی یا مومیایی تقلبی و جعلی شاهزاده خانم ایرانی؟

مومیایی شاهزاده هخامنشی یا مومیایی تقلبی و جعلی شاهزاده خانم ایرانی؟,مومیایی شاهزاده هخامنشی,مومیایی متعلق به یک شاهزاده خانم دوران هخامنشی,مومیایی جعلی و تقلبی هخامنشی,تصاویر و عکسهای مومیایی هخامنشی,عکس مومیایی تقلبی و جعلی هخامنشی,مومیایی هخامنشیان,فروش جسد مومیایی شده تقلبی هخامنشی,داستان و ماجرای مومیایی هخامنشی در ایران,مومیایی های دوران هخامنشی در ایران,کشف و پیدا شدن مومیایی شاهزاده خانم ایرانی,روشهای شناسایی مومیایی تقلبی و جعلی,چگونه میتوان مومیایی جعلی و تقلبی را از مومیایی واقعی تشخیص داد؟

مومیایی شاهزاده هخامنشی یا مومیایی تقلبی و جعلی شاهزاده خانم ایرانی؟

مومیایی شاهزاده هخامنشی

مومیایی پارسی (به انگلیسی: Persian Princess) یک مومیایی ایرانی در پاکستان بود. این مومیایی در سال ۲۰۰۰ کشف شد و خبر آن به تمام جهان مخابره گردید. پس از بررسی‌های گسترده مشخص گردید که این مومیایی یک مومیایی جعلی است و متعلق به یک قربانی کشته‌شده در سال ۱۹۹۶ است.

محتویات

    ۱ ماجرا
        ۱.۱ لو رفتن جعلی بودن مومیایی
        ۱.۲ صاحب مومیایی
        ۱.۳ عاملان جعل
        ۱.۴ کشف ابعاد دیگری از تقلب
    ۲ دعوی مالکیت
    ۳ منابع

ماجرا
لو رفتن جعلی بودن مومیایی

یک زن ایرانی که از طریق ضربه‌ای شدید به گردنش کشته شده از قبر خارج و بصورتی بسیار استادانه با مواد شیمیایی تبدیل به یک مومیایی می‌شود و جهت فروش به مبلغ ده‌ها میلیون دلار توسط واسطه‌ای به یک موزه در نیویورک ارائه می‌گردد. موزه متروپولیتان در نیویورک از فردی به نام ماسکارا که نه تنها از متخصصین برجسته در زمینه باستان‌شناسی ایران است، بلکه تخصص ویژه در فاش کردن کپی‌های تقلبی از آثار باستان‌شناسی نیز دارد دعوت کرد تا قبل از خرید،نظر خود را در این زمینه به موزه ارائه دهد. او هنگامی که یک ایرانی در نیویورک، به‌نام امان‌الله ریگی با وی تماس می‌گیرد و چهار عکس از مومیایی برایش ارسال می‌کند در این زمینه مشکوک می‌شود. وی اعلام کرد در این که این جنایت و تبدیل جسد این دختر نگون بخت به یک مومیایی در ایران صورت گرفته شکی ندارد.

باستان شناسان و برجسته ترین پزشکان دنیا که به پاکستان دعوت شده بودند توانستند که رازی تکان‌دهنده را در مورد این مومیایی فاش کنند. باستان‌شناسان با ترجمه خط میخی استفاده شده در تابوت و ماسک طلایی روی صورت مومیایی آن را به این‌صورت ترجمه کردند:

    من “رهو دوگونه” دختر خشایارشا پادشاه بزرگ هستم

باستان شناسان با بررسی بیشتر متوجه شدند که در خط میخی استفاده شده غلط‌های نگارشی وجود دارد که با خط‌های میخی باستانی موجود همخوانی ندارد. همچنین طرح اهورا مزدای استفاده شده در تابوت نیز با نمونه‌های باستانی موجود تطبیق نداشته است.
صاحب مومیایی

پس از اینکه باستان شناسان فاش کردند که این مومیایی تقلبی است سوال بزرگ باقی‌مانده این است.

خانم اَسما ابراهیم از موزه ملی پاکستان در تمامی مراحل تا کشف تقلبی بودن جسد و تلاش پلیس در شناسایی جسد و یافتن افرادی که دست به این کار زده‌اند با این جسد بوده است. این دختر نگون بخت چه کسی است و چه کسانی دست به این جنایت زده‌اند. در این مورد از پروفسور کریس میل روی متخصص بین‌المللی کالبدشکافی و آناتومی از انگلستان دعوت شد تا به پاکستان سفر کند. مراحل شکافتن جسد و در آوردن آن از مومیایی ضخیم، سه ساعت به طول می‌انجامد.

پروفسور میل‌روی پس از معاینه جسد اعلام کرد که جسد متعلق به دختری است بالای ۲۵ سال که در سال ۱۹۹۶ در گذشته است. پروفسور میل‌روی، علت درگذشت دختر را وارد آمدن ضربه شدید به گردنش و شکسته شدن آن اعلام کرد و گفت که نمی‌توان با اطمینان اعلام کرد که آیا این ضربه حادثه بوده یا اینکه وی به قتل رسیده است؛ با توجه به درجه دمای بالای ایران یا پاکستان که جسد سریعاً تخریب می‌گردد جسد این دختر یا هرگز دفن نشده و یا اینکه حداکثر یک شب پس از دفن شدن از خاک خارج شده است.او اعلام کرد با توجه به اینکه خشکاندن جسد این دختر نگون بخت به مقدار حدود نیم تن مواد شیمیایی نیاز داشته این عمل توسط افراد عادی صورت نگرفته است.
عاملان جعل

باستان شناسان نیز اعلام کردند که حداقل چندین نفر در این جنایت دست داشته‌اند که تعدادی از آنها با تاریخ ایران باستان و مصر و چگونگی مومیایی کردن آشنایی داشته‌اند. بغیر ار آن جهت تهیه ماسک طلایی صورت این جسد مومیایی شده از طلاکاری ماهر و حرفه‌ای استفاده شده، جهت ساختن تابوت و حکاکی بر روی آن نیاز به نجاری زبردست و حکاکی بر روی سنگ آن هم به خط میخی ۲۶۰۰ سال پیش می‌بایست از یک سنگ تراش چیره دست استفاده شده باشد. با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و اندازه‌های صورت این دختر عکسی به اصطلاح فانتومی از صورت وی ساخته شد و پلیس پاکستان زیر فشار و علاقه بین‌المللی تحقیقات گسترده‌ای را در این زمینه آغاز کرد و دو نفر در این زمینه دستگیر و بازجویی شده‌اند.
کشف ابعاد دیگری از تقلب

پس از این مومیایی تقلبی بودن دو مومیایی دیگر که ادعا شده بود متعلق به ایران باستان است نیز فاش شد و این ترس وجود دارد که دو انسان دیگر نیز در این زمینه بقتل رسیده و یا از قبور خود دزدیده شده باشند.
دعوی مالکیت
پیش از مشخص‌شدن جعلی بودن این مومیایی، سازمان میراث فرهنگی ایران ، دولت پاکستان و طالبان مدعی تملک این مومیایی شده بودند.

بازدید : 187 views بار دسته بندی : مومیایی تاريخ : ۱۴ آذر ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.