• رفتار واخلاق عاشقانه و محبت آمیزگنجینه نفیسی است .

  در دنیای آشفته بوجود آمده ، دادن یک هدیه مادی راحت تر از هدیه معنوی به نظر می رسد در صورتی که هدیه معنوی گاهی اثرات ماندگارتری به جا خواهد گذاشت . مزیتی که یک هدیه معنوی دارد آن است که روح انسان را یه آرامش می رساند . روحی که در تلاطم دنیای پرغوغا و ناآرام ، دستخوش غم و اندوه و بیماری های متعدد و فراموشی های غافلانه شده است . آرامش تنها گمشده انسان است که برای بدست آوردن آن به اندیشه و تفکر سازنده نیاز است . وقتی با چشم محبت الهی به دنیا بنگریم با زیبائیهای خیره کننده ای مواجه می شویم . از انسانهای بد ، رفتار بد ، زبان بد ، محیط بد و دوستان بد دوری خواهیم کرد چون فطرت انسان طالب زیبائیها است .

 • ثروت ما خوب زیستن است نه داراییهای مادی

  اگر کسی ثروتمند باشد و در زندگی اسراف کند مورد تأیید هیچ انسانی نیست . گاهی در زندگی انسان با محدودیت هایی مواجه می شود که احساس می کند کمرش زیر بار فشار آن در حال خرد شدن است . محدودیت همیشه بد نیست چون قوه تفکر و خلاقیت انسان را بارور می کند . تفکری که در صورت عدم وجود بعضی محرومیت ها هیچوقت آفریننده نمی شد . مشکلات و مصیبتها ، انسان را پویا و زنده نگه می دارد و باعث می شود دائما" در حال مبارزه با بد زیستن باشد . مثال فیزیکی آن اختراعاتی بوده که بعلت محرومیت از وسیله ای خاص برای بهتر زیستن بوجود آمده است و این بهتر زیستن مادی است که باید مقدمه بهتر زیستن معنوی باشد .

 • حکومت برکودک بدون دادن حق انتخاب

  گاهی برخی بزرگسالان به صرف اینکه دارای تجربه و حتی دانش بیشتر هستند ازدرک واقعی کودکان خود در شرایط خاص و استثنائی عاجزند . دلیل این امر آن است که انسان بعلت غرور و خودخواهی خود در اقرار به خطا خودداری می کند . عمل انسان محصول علم و تجربه های او است و شاید روی مطلبی اصرار ورزد که از حقیقت واقعی آن بی اطلاع باشد . اگر چنین اتفاقی بیافتد ، کودک فدای اینگونه خطاها می شود و پایه های اعتماد کودک فرو می ریزد و باعث ناهنجاری های زیادی می شود که والدین عموما" از علت بوجود آمدن آن اظهار بی اطلاعی می کنند . در صورتی که از این نکته غافلند که عمل و بی توجهی آنها عامل بروز رفتار های مخرب شده است .

 • داستان نابودی جنگل به خاطر جهالت دو درخت

  این داستان درختانی می باشد که از سر جهالت و نادانی دست به اقدامی زدند که نتنها خود شان بلکه درختان دیگر را تیز در معرض خطر قرار داده اند و باعث از بین رفتن جنگلی شدند که روزی محل زیست گاه حیوانات مختلف بود . علت این اتفاق نا خوشایند فقط نادانی و خود خواهی دو درخت می باشد که به توصیه های درخت کهن سالی که قصد دارد مانع این کار شود گوش نمی کنند و این مثال انسان هایی است که کوتاه نگر می باشند و برای حل یک مشکل کوچک مشکلاتی را به وجود می آورند که دامن خود و دیگران را نیز می گیرد.

 • محجبه شدن دختر بدحجاب با سفرهای زیارتی مکه و کربلا

  برای دخترها حجاب امری لازم است و این موجب مهم بوده و مهم شدن دخترها محسوب می شود اما متاسفانه برخی دخترها تحت تاثیر تهاجم فرهنگی دشمن بدحجابی را برای خود با کلاسی می دانند که این اشتباه است و انها را تبدیل به یک ابزار چشم چرانی و شهوت رانی تبدیل کرده است. در این داستان به زندگی دختری می پردازیم که حجاب خوبی نداشته است اما تحت تاثیر سفر کربلا و مکه متحول شده است و چادر را برای خود انتخاب کرده است که این عالی است

 • شعری داستانی از طول عمر و تندرستی (قطعه ای کوتاه از مثنوی درباره طول عمر)

  بیان داستانهای حکمت آموز توسط عارفان و شاعران در قالب شعر باعث شده مردم بهتر به پند پذیری گرایش پیدا کنند . روش بیان نکته های سنجیده حکیمانه شوق و شوری در شنونده بوجود می آورد که کودک و جوان و پیر را مجذوب خود می کند و اگر همت بلند همراه باشد شنونده سخن یک قدم به تعالی و کمال نزدیکتر شده لذت زیبایی را احساس می کند . خیلی از اسرار بصورت رمز در اشعار عارفان پنهان شده است و تنها اهل ذوق و شوق و عشق الهی از آن بهره مند می شوند . اگثر مردم به طول عمر با سلامتی تمایل دارند ولی روش های رسیدن به آن را نمی دانند و یا رعایت نمی کنند . درادامه قطعه ای کوتاه از مثنوی درباره ی طول عمر هدیه می شود ...

عضویت در سایت
ورود به حساب کاربری